Egy újabb tétel a "filmek amikért szeretjük Robert Downey Jr.-t" listán.
Egy újabb tétel a "filmek amikért szeretjük Jude Law-t" listán.
Egy újabb tétel a "filmek amikért szeretjük Guy Ritchie-t" listán.
Utóbbinak lassan azt is megbocsátom, hogy elvette Madonnát, pedig ez minden bizonnyal élete legnagyobb hibája volt. Persze meglovagolhatta a pop nagyasszonyának médiaparipáját, és a nagysága farvizén evezgetve igen magasra tört, ez tény, de kérdéses, hogy igazán boldog volt-e valaha mellette. Jó, tudom ez jelenleg rajtam kívül senkit se érdekel, hiszen most itt a Sherlock, méghozzá annak is egy tuningolt változata, és mindenki erről beszél.
Kicsit olyan érzésem van a filmet nézve, mintha Trabantba tettek volna Ferrari motort, mert ez a Holmes annyira nem az a Holmes, hogy ülve lehagyja Conan Doyle sétáló figuráját. Ez most kivételesen nem negatív kritika. Kimondottan jól pöfög a kis Trabant felturbózva, korrekten veri rommá ellenfelét a szorítóban a vitoriánus Bud Spencer, aki mind testi erejét, mind intellektusát tekintve 21. századi hős.
Mivel Guy Ritchie-vel van dolgunk, előre tudható volt, hogy nem lesz itt komoly krimi, inkább csak sok humor, és sok akció. Esetleg humoros akció. Legrosszabb esetben akciós humor. Aki lassú víz partot mos nyomkövetést és ügyfelgöngyölítést várt, azt nem tudom sajnálni.
Parádés szereposztás, Jude és Robert már jelenlétükkel feszültséget hoznak a vászonra, meg se kell szólalniuk. Kettősük lényegesen furcsább és borzongatóbb mint Conan Doyle Sherlock-ja és Watson-ja volt. Watson új, érdekesebb egyéniséget kapott a generálozás során, és most már méltó ellenpólusa Holmes-nak. Manír is van a világon, erre képi bizonyítékunk is van, hiszen láthatjuk a két macsót kakaskodni.
Holmes kicsit sok leszaromtablettát vehetett be, ugyanis olyan sztoikus nyugalommal, vagy olyan morózusan áll bizonyos dolgokhoz, hogy Hugh Laurie sírva venne tőle leckéket House karakterének megformáláshoz.
Mark Strong Lord Blackwood- ja karizmatikus, félelmetes, de kicsit talán több teret adhattak volna neki, hogy mi is tovább keringhessünk a racionalitást és az okkultizmust elválasztó vékony határvonalon. Ebben a században néha egymásba mosódott még minden, a természetes és a természetfeletti, a kézzel fogható és a hiedelem. Fókuszálhattak volna erre kicsit jobban.
A CSI-t megszégyenítő hullavizsgálat, és az azt követő 21. századi nyomozás kicsit erős nekem, de még ez sem lesz a film gyenge pontjává. A gyenge pont ugyanis a 2 nő. Robert és Jude mellett nem tudtak érvényesülni, és karakterük valamint színészi játékuk is vérszegény maradt. Az egyedüli, amibe nem köthetek bele, az a bájos pofijuk. Több indok nem is kell, miért kaptak szerepet a filmben. Mindenhova kell egy eyecandy. Vagy inkább kettő. És ha a viktoriánus Angliáról forgatunk, ahol a nőknek maximum az arca látszik, célszerű bájos arcú hölgyeket választani, nem Rosie O'Donnellt. Ha ez volt a koncepció, akkor el kell mondjam, sikerült megvalósítani.
Lestrade felügyelő úgy totyog az események sodrásában, mint egy kacsa, és kb az 50. perctől én magam is sajnálom, a legjobbat mégis az 58. percben szórakozom rajta, amikor Sherlock átadja neki az előzőleg saját orrváladékával telerakott zsebkendőt (mondjuk ki, takony). Ekkora pofátlanságra is csak Guy Ritchie képes.
Az alapsztorival van még egy kis problémám, méghozzá az, hogy egyszerűen lapos. Kicsit több misztikum, kicsit több krimi, kicsit keményebb ellenfél kellett volna. Hiányérzetem van, mert nincs olyan ember, vagy démon, vagy démonban hívő ember, akivel szembefordulva Holmes minden képességét latba vethetné. De reménykedek abban, hogy ez csak az első felvonás volt. Hogy tényleg jön folytatás (talán több is) és ez a modernizált, fazonírozott, új motorral futó Sherlock kibonhatja magát benne, hogy lehetősége lesz valami igazán ördögivel harcolni.
Ami nagyon nagyon tetszett az új Sherlockban
-zene
-atmoszféra
-rendezés
-Robert Downey Jr. játéka
-Mark Strong játéka
-Jude Law játéka
-vágás, és a dinamizmus, ami az egész filmet jellemezte
Ami nem tetszett
-vérszegény színésznők, egyszerűen nem érzem a femme fatale jelenlétét, nem hiszem el, hogy Rachel McAdams árthat Holmes-nak, mert nem érzem, hogy megérintené
-Jude Law enyhén meleg feszengése (tudom, állítólag nem meleg Watson karaktere, de egyes villanásokban, akkor is kedvem van felordítani, hogy jézusooom, ez csatakbuzi)
-a nagydarab oroszfejű gonosz hasonlatossága az Dan Brown assassinjaihoz
Pontszám ügyében erősen vacillálok, mert azért egészen lekötött ez a film, egy pillanatig nem unatkoztam, és sokszor kalandozott el a tekintetem Robert férfias arcélén, és Jude rebegő pilláin... A kérdés az, ér-e 8 pontot... Mert 7nél mindenképpen több. Komoly dilemma. De mivel gépről is élvezhető volt...
8/10